Czy pracować podczas choroby? Czyli dylemat wielu PolakówZawsze powinieneś starać się zachować zdrowie w pracy, ale czasami zdarzają się rzeczy nieoczekiwane. Jeśli nie czujesz się dobrze, nie jesteś sam - i może być trudno zdecydować, czy zostać w domu, czy iść do pracy. Plusy i minusy pójścia do pracy na chorobowe pomogą Ci podjąć najlepszą dla Ciebie decyzję. Rozważ zarówno potencjalne ryzyko, jak i korzyści wynikające z kontynuowania pracy i podejmij decyzję w oparciu o swoją indywidualną sytuację.

Wpływ zachorowania na innych

Jeśli zachorujesz i zarazisz kolegę z pracy, może to spowodować stres zarówno u Ciebie, jak i w Twoim środowisku pracy. Być może będziesz musiał wziąć wolne z powodu nasilenia objawów i być może będziesz musiał zwolnić się z pracy. Twój chory współpracownik może ucierpieć finansowo i będzie musiał wziąć wolne w pracy z powodu zakażenia. Może również być zmuszony do skorzystania z pomocy medycznej i dłuższej nieobecności w pracy. Alternatywy dla choroby w pracy:

  • Zgłoś się do pracy - Jeśli wiesz, że nie jesteś wystarczająco zdrowy, aby pójść do pracy, zgłoś się do niej. Nie chcesz zarażać innych i nie chcesz ryzykować, że zostaniesz zwolniony za słabe wyniki.
  • Wykorzystaj płatny czas wolny - Jeśli masz płatny czas wolny, lub PTO, możesz go wykorzystać, aby zostać w domu, jeśli jesteś chory. Twoja firma może również posiadać politykę dotyczącą zwolnień lekarskich.
  • Weź niepłatny czas wolny - Możesz mieć możliwość wzięcia niepłatnego czasu wolnego, jeśli jesteś chory i nie masz płatnego urlopu. Możliwe, że będziesz musiał najpierw wykorzystać swój czas chorobowy.
  • Praca w domu - Jeśli nie jesteś zarażony i możesz wykonywać swoją pracę w domu, wiele firm pozwala na pracę w domu podczas choroby.
  • Poproś o pomoc - Jeśli masz naprawdę ciężką grypę lub inną poważną chorobę, możesz potrzebować pomocy innych osób w pracy.

W takim razie co zrobić?

Czy powinieneś iść do pracy chory? Należy rozważyć plusy i minusy takiego postępowania. Z jednej strony nie chcesz tracić cennego czasu pracy ani zawieść swojego zespołu. Z drugiej strony, nie chcesz roznosić zarazków ani ryzykować pogorszenia stanu zdrowia, przeforsowując się. Aby podjąć najlepszą dla siebie decyzję, ważne jest, aby rozważyć plusy i minusy pójścia do pracy na chorobowe. Rozważ zarówno potencjalne ryzyko, jak i korzyści wynikające z kontynuowania pracy i podejmij decyzję w oparciu o swoją indywidualną sytuację. Teraz, gdy znasz plusy i minusy pójścia do pracy na chorobowe, możesz podjąć najlepszą dla siebie decyzję. Pamiętaj, że nie chcesz zaszkodzić swojemu zdrowiu, ale nie chcesz też zawieść swojego zespołu.