Jakie są podstawowe elementy zabudowy wywrotki?

Zabudowa typu wywrotka to rozwiązanie powszechnie wykorzystywane w transporcie różnego rodzaju materiałów sypkich. Standardowo składa się ona z kilku podstawowych elementów. Powinny być dobierane w taki sposób, aby wzajemnie się uzupełniały. Dzięki temu stworzysz wydajną i niezawodną zabudowę, która pomoże Ci w realizacji usług transportowych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są podstawowe elementy zabudowy wywrotki.

Skrzynia ładunkowa do przewozu

Najbardziej widocznym elementem konstrukcji zabudowy typu wywrotka jest skrzynia ładunkowa. To w niej przewozi się różnego rodzaju materiały. Przede wszystkim konstrukcja ta przeznaczona jest do transportu materiałów sypkich, w tym m.in.: kruszywa, piachu, ziemi, nawozów, węgla czy płodów rolnych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby na wywrotce przewozić inne ładunki, jednak należy je właściwie zabezpieczyć. Skrzynia ładunkowa składa się takich elementów jak: podłoga oraz burty, czyli ściany boczne. Burty mogą być stałe lub otwierane w zależności od specyfiki wywrotki oraz tego, w ilu kierunkach się przechyla.

Siłowniki hydrauliczne z ramieniem

Za ruch skrzyni ładunkowej odpowiadają siłowniki hydrauliczne z ramieniem roboczym. To te elementy odpowiadają za podnoszenie, opuszczanie i przechylanie skrzyni, dzięki czemu możliwy jest sprawny i bezpieczny wyładunek. Ważne jest to, aby podzespoły te dobierać na podstawie dobrej analizy. Powinny charakteryzować się bardzo wysoką jakością wykonania oraz odpornością na intensywne użytkowanie w warunkach dużego obciążenia. Parametry siłowników dobiera się bezpośrednio do maksymalnej dopuszczalnej masy wywrotki wraz z ładunkiem. Dostępne mechanizmy wywrotu to: trójstronny i tylnozsypowy. Pierwszy umożliwia wyładunek na trzy strony, a drugi pozwala tylko na klasyczny wyładunek do tyłu.

Rama główna stanowiąca podparcie dla skrzyni

Kolejnym ważnym elementem całej konstrukcji jest rama. Stanowi ona podporę dla skrzyni ładunkowej. Rama umieszczana jest na podwoziu pojazdu dostawczego lub ciężarowego. Musi być zamontowana w taki sposób, aby prawidłowo rozkładać obciążenie na całe podwozie, co redukuje ryzyko jego uszkodzenia. Poza ramą główną stosuje się również ramę pomocniczą.

Pozostałe elementy konstrukcji zabudowy typu wywrotka

W budowie zabudowy typu wywrotka wyróżnia się jeszcze wiele mniejszych elementów. Wśród nich znajdują się m.in.: słupki do wywrotek, okucia, zamki burt, zawiasy, uchwyty zamków, stalowe zamki zatrzaskowe, dźwignie otwierania, wsporniki, płytki zawiasów, haki, końcówki i łożyska kulowe do wywrotu, błotniki do naczep czy też kraty zabezpieczające. Każda z tych części do wywrotek powinna znajdować się w bardzo dobrym stanie technicznym. To klucz do zapewnienia sobie bezpiecznej i wydajnej pracy w trudnych warunkach. Na co dzień zabudowy typy wywrotka wykorzystywane są przez takie firmy, jak m.in.:

  • firmy budowlane i remontowe;
  • firmy komunalne;
  • firmy transportowe;
  • hurtownie rolnicze;
  • producenci nawozów;
  • producenci żywności;
  • spółki rolnicze;
  • itd.

Szukasz wysokiej jakości części do wywrotki? W sklepie Nadkola przygotowano kompleksową ofertę tego typu produktów. Pochodzą one od renomowanych producentów i spełniają najwyższe standardy rynkowe.