Sekrety rodzicielstwa, które zmienią twoje życie‍Rodzicielstwo to istny rollercoaster. Są chwile, w których czujesz się jak najlepszy rodzic na świecie, a są też takie, które sprawiają, że czujesz się jak porażka. Rodzicielstwo jest pełne zwrotów akcji, wzlotów i upadków, miłości i nienawiści. Można odnieść wrażenie, że nikt nie rozumie, jak trudno jest wychowywać dzieci, a tym bardziej nie ma żadnych przydatnych rad, jak to robić dobrze. Wszyscy słyszeliśmy już wyrażenie "style wychowawcze"; świadomość własnego stylu wychowawczego może nie tylko pomóc zrozumieć, dlaczego zachowujemy się lub reagujemy w określony sposób, wychowując dzieci, ale także pomóc zmienić metody i w rezultacie stać się lepszym rodzicem. Tutaj patrzymy na niektóre z różnych stylów wychowania tam i jak znać który jeden pasuje zmieniać sposób ty rodzic zupełnie.

Jak wychować dzieci

Wszyscy chcemy wychować grzeczne dzieci, które pewnego dnia staną się szczęśliwymi i odnoszącymi sukcesy dorosłymi. Najzabawniejsze jest to, że aby to osiągnąć, trzeba przestać skupiać się na tym, co robią źle, a skupić się na tym, co robią dobrze. Gdy dziecko robi coś, do czego chcemy je zachęcić (nawet jeśli jest to tak proste, jak siedzenie cicho i kolorowanie w kolorowance), chwalmy je za to. Jeśli będziesz skupiać się na tym, co robi źle, dziecko to zrozumie i pomyśli, że tego właśnie od niego oczekujesz. Jeśli natomiast skupisz się na tym, co robi dobrze, zacznie naśladować to zachowanie i stanie się osobą, którą chcesz, aby było. Czasami jednak nie potrafimy zapanować nad naszymi pociechami. Jest to sytuacja, w której rodzic ma wrażenie, że musi robić wszystko za swoje dziecko, od karmienia go po sprzątanie po nim. Jest to znak, że tracisz pewność siebie jako rodzic i musisz nauczyć się trochę odpuszczać. Twoje dziecko powinno uczyć się, jak się odżywiać, korzystać z toalety, sprzątać po sobie i robić wszystko inne, co wiąże się z byciem samodzielnym człowiekiem. Jeśli zauważysz, że ciągle wyręczasz swoje dziecko, pomocne może być cofnięcie się i zastanowienie się, dlaczego to robisz. Czy robisz to, bo czujesz, że musisz, czy dlatego, że dziecko naprawdę nie potrafi zrobić tego samo? Jeśli robisz wszystko za dziecko, ponieważ nie jest ono w stanie zrobić tego samodzielnie, musisz nauczyć się trochę odpuścić. Jesteś jego rodzicem, a nie sługą.

Pamiętaj, wszystko ma znaczenie

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale sposób, w jaki codziennie rozmawiasz z dzieckiem, ma ogromny wpływ na jego rozwój. Jako rodzic musisz o tym pamiętać przez cały czas, aby móc zmienić swój styl wychowania i zrobić to, co najlepsze dla dziecka. Niezależnie od tego, czy chcesz wychować dobrze wychowane dzieci, mieć pewnych siebie nastolatków, czy coś pomiędzy, musisz być elastyczny, jeśli chodzi o styl wychowania.