Środki chwastobójcze są powszechnie stosowane w uprawach rolnych. Odgrywają szczególną rolę w zintegrowanym zarządzaniu uprawami, chroniąc rośliny przed konkurencją. Sprawdź, jak wygląda podział herbicydów ze względu na specyfikę działania oraz zakres zastosowania.
Herbicydy – klasyfikacja
Najczęściej stosowany podział herbicydów odnosi się do zakresu działania i obejmuje preparaty selektywne i totalne. Te pierwsze zapewniają ochronę przed konkretną grupą roślin lub gatunkiem, np. chwastami jednoliściennymi (miotła zbożowa, chwastnica, owies głuchy itp.). Środki totalne eliminują wszystkie rośliny, dlatego są często stosowane przed założeniem plantacji.
Drugi podział dotyczy specyfiki działania i obejmuje środki kontaktowe oraz systemiczne. Herbicydy kontaktowe oddziałują wyłącznie na te części roślin, z którymi mają bezpośredni kontakt. Preparaty systemiczne są natomiast absorbowane i przekazywane do innych obszarów rośliny, co umożliwia kompleksowe zwalczanie chwastów.
Herbicydy różnią się także terminem zastosowania. Przykładowo, środki przedsiewne należy użyć przed siewem rośliny uprawnej, przedwschodowe – po siewie, ale przed wschodami, natomiast powschodowe – po wzroście rośliny uprawnej. Oprócz tego wyróżnia się środki doglebowe, pochłaniane przez korzenie i nasiona chwastów, oraz dolistne, które są absorbowane przez liście chwastów.
Kiedy stosować herbicydy?
Szybkie rozprzestrzenianie się chwastów powoduje, że wzrost roślin uprawnych jest utrudniony, a niekiedy wręcz niemożliwy. Dotyczy to w szczególności żyta, pszenżyta, rzepaku, pszenicy i jęczmienia. Te zboża ozime są szczególnie narażone na zachwaszczenie, dlatego tak ważne jest świadome stosowanie herbicydów. Biorąc pod uwagę, że najtrudniejszym dla nich okresem jest początek jesiennej wegetacji oraz wiosenne krzewienie, właśnie wtedy rekomenduje się przeprowadzenie zabiegów odchwaszczających.
Zastosowanie herbicydów – poznaj korzyści
Herbicydy to środki, których zastosowanie niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim są bardzo skuteczne, a zabiegi prowadzone mechanicznie – szybkie i wyjątkowo efektywne. Preparaty dostępne na rynku, w szczególności selektywne i nieselektywne, wykazują wszechstronne działanie, nie wpływając przy tym na wegetację docelowych roślin uprawnych.
Pamiętaj! Dzięki prawidłowej rotacji, czyli naprzemiennemu stosowaniu środków o różnych mechanizmach działania, możesz uniknąć zjawiska uodpornienia chwastów na działanie substancji czynnych lub chociaż spowolnić jego rozwój.
- Zewnętrzny materiał partnerski