Fale radiowe to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego. Być może słyszałeś, że składają się z fal, ale co to tak naprawdę oznacza? Czym różnią się od fal świetlnych czy promieniowania podczerwonego? I dlaczego tak ważne jest, aby wiedzieć o falach radiowych w szczególności? W tym poście przyjrzymy się zjawisku częstotliwości radiowych, poznamy różne rodzaje fal radiowych i różne ich zastosowania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Czym są fale radiowe?
Fale radiowe są rodzajem promieniowania elektromagnetycznego. Oznacza to, że składają się z oscylujących pól elektrycznych i magnetycznych. W tym przypadku "promieniowanie" oznacza, że fale poruszają się na zewnątrz (z dala od swojego źródła). Promieniowanie elektromagnetyczne występuje we wszechświecie w sposób naturalny. Światło widzialne jest jednym z rodzajów promieniowania elektromagnetycznego, ale również mikrofale i promieniowanie podczerwone.
Podobnie jak całe promieniowanie elektromagnetyczne, fale radiowe podlegają właściwościom cząstek zwanych elektronami i protonami. Promieniowanie elektromagnetyczne składa się z oscylującej elektryczności i magnetyzmu. Fale radiowe są w istocie rodzajem światła. Światło widzialne to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 380 do 780 nanometrów (nm).
Widmo częstotliwości radiowych
Promieniowanie elektromagnetyczne występuje na widmie - z różnymi długościami fal i częstotliwościami. Widmo częstotliwości radiowych (RF spectrum) to zakres częstotliwości, w których występuje promieniowanie elektromagnetyczne. Częstotliwości radiowe to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali około jednego metra lub mniej. Mogą być wykorzystywane zarówno do komunikacji, jak i teledetekcji. Jako forma promieniowania elektromagnetycznego, fale radiowe są rodzajem światła. Fale radiowe to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od kilometra do milimetra.
Częstotliwość promieniowania elektromagnetycznego odnosi się do szybkości, z jaką fale te oscylują. Jeśli chodzi o fale elektromagnetyczne, częstotliwość to szybkość, z jaką fala oscyluje w górę i w dół, a długość fali to odległość od szczytu jednej fali do następnej. Ponieważ fale radiowe są promieniowaniem elektromagnetycznym, a promieniowanie elektromagnetyczne porusza się z prędkością światła, długość fali radiowej musi być mniejsza niż długość fali.
- Admin