Blockchain: co musisz wiedzieć?Przez dekady mówiono nam, że nie ma sposobu na stworzenie prawdziwie odpornego na manipulacje zapisu. Ale teraz, wraz z pojawieniem się technologii blockchain, może to już nie być prawdą. Jeśli jesteś właścicielem firmy, który jest zainteresowany dowiedzeniem się więcej czym są kryptowaluty i blockchain, ten artykuł jest dobrym miejscem do rozpoczęcia. Przedstawiliśmy krótki przegląd niektórych z największych historii w świecie walut cyfrowych i blockchain w ciągu ostatniego roku. Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci lepiej zrozumieć tę fascynującą i stale rozwijającą się przestrzeń.

Bitcoin Cash powstaje

W 2017 roku grupa górników i deweloperów Bitcoina zainicjowała coś, co nazwali "hard fork", w wyniku którego powstała nowa cyfrowa waluta o nazwie Bitcoin Cash. Celem tej inicjatywy było zwiększenie maksymalnego rozmiaru bloku w blockchainie Bitcoina w celu rozwiązania tego, co grupa nazwała "problemem skalowania". Społeczność i branża Bitcoin debatowała nad tym problemem skalowalności od lat, a różne grupy proponowały różne rozwiązania.

Grupa, która zainicjowała hard fork Bitcoin Cash wierzyła, że zwiększenie maksymalnego rozmiaru bloku będzie najbardziej efektywnym rozwiązaniem problemu skalowalności. Hard fork Bitcoin Cash był sporną kwestią, która doprowadziła do powstania dwóch różnych typów Bitcoina. Chociaż Bitcoin Cash ma kapitalizację rynkową, która jest znacznie mniejsza niż Bitcoin, udowodnił, że jest opłacalną walutą cyfrową.

Blockchain w prawdziwym świecie: dobry czy zły?

Technologia Blockchain została uznana przez wielu za kolejną ewolucję w gospodarce cyfrowej. Chociaż to twierdzenie brzmi imponująco, ważne jest, aby zauważyć, że blockchain nie jest nową technologią. Istnieje od 2008 roku, kiedy to po raz pierwszy został użyty do wsparcia cyfrowej waluty Bitcoin.

Niektórzy ludzie są zdania, że blockchain jest kolejną ewolucją w gospodarce cyfrowej, podczas gdy inni są zdania, że blockchain to fanaberia. Jeśli spojrzymy na blockchain z wąskiej perspektywy, to można powiedzieć, że jest to kolejna ewolucja w gospodarce cyfrowej. Jeśli jednak rozpatrujemy blockchain w całości, to bardziej prawdopodobne jest, że jest to fanaberia. Z jednej strony blockchain to wydajny, przejrzysty i zdecentralizowany sposób rejestrowania transakcji. Z drugiej strony, blockchain jest technologią trudną do wdrożenia, wymaga znacznej mocy obliczeniowej i może nie nadawać się do wszystkich zastosowań.