Siłownia domowa na Nowy Rok – nowa sylwetka i wielka satysfakcjaNowy Rok to doskonały moment, aby podjąć nowe wyzwania i zrobić coś dla siebie. Często planuje się wówczas prowadzenie zdrowszego stylu życia. Taka zmiana może się okazać bardzo korzystna, jeśli utrzyma się dostatecznie silna motywacja. Pomóc w tym może własna siłownia domowa. Co więcej, samodzielnie stworzona przestrzeń do ćwiczeń – od projektu, po wykonanie, czyni aktywność fizyczną łatwiejszą, przyjemniejszą oraz zapewnia większą swobodę.

Satysfakcja z ćwiczeń na własnej siłowni domowej

Siłownia domowa to atrakcyjny sposób na osiągnięcie doskonałej kondycji. Można ćwiczyć bardziej intensywnie niż w klubie fitness, gdzie duża liczba osób potrafi zniechęcić do podjęcia wysiłku. Siłownia w domu to także:

 • duża oszczędność czasu oraz pieniędzy wydawanych na karnety i dojazd
  • możliwość rozpoczęcia treningu o dowolnej porze
  • brak konieczności dzielenia się sprzętem z obcymi osobami
  • bezpieczeństwo i higiena
  • możliwość dostosowania ćwiczeń do własnych preferencji
  • wygodne wsparcie wybranego trenera online
  • niski poziom stresu

Dobrze wykonany trening pomaga udoskonalić swoje ciało. Poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne. Robiony regularnie kształtuje dobre nawyki i może przynieść wiele pozytywnych zmian w różnych sferach życia.

Efektywne ćwiczenia w domu – sprzęt do ćwiczeń

Swoją osobistą siłownię najlepiej wyposażyć w sprzęt do ćwiczeń, dzięki któremu można będzie wykonać pełen trening. Chcąc rozpocząć popularny trening siłowy, warto skompletować kilka najważniejszych dla niego elementów. Konieczna będzie regulowana ławeczka do ćwiczeń. Stojaki umożliwią robienie przysiadów ze sztangą i wyciskanie. A długi gryf pozwoli bez problemu ćwiczyć z obciążeniami bicepsy. Na początek można posłużyć się obciążeniami bitumicznymi, które są sporo tańsze od żeliwnych. Dla osób rozpoczynających swoje treningi, 80 kg w różnych talerzach to optymalne rozwiązanie. Można wybrać 4 po 10 kg, 4 po 5 kg, 4 po 2,5 kg oraz 8 po 1,25 kg. W miarę robienia postępów zwiększa się ilość talerzy. Jest to idealny sprzęt do ćwiczeń na start. Taki zestaw z łatwością zmieści się też nawet w niewielkim mieszkaniu. A zróżnicowana kolorystyka pozwoli ciekawie skomponować całą przestrzeń treningową.

Siłownia domowa może być sukcesywnie rozbudowywana. Uniwersalne wyposażenie to taśmy i gumy treningowe, wałki, rollery, piłki. Sprzęt powinien być dopasowany do rodzaju wykonywanego treningu. W większości przypadków przydatne będą hantle. Już kilogramowe dają dobre obciążenie pod ćwiczenie szybszych ciosów. Wygodnie leżą w dłoni i pomagają zwiększyć siłę mięśni. Wzmacniają obszar pleców, ramion i brzucha. Przydatne są również do polepszenia kondycji nóg i pośladków.

Wyposażenie swojej siłowni można też wzbogacić o rowerek stacjonarny. Nadaje się on do wielu treningów o różnej intensywności, a szczególnie do cardio. Doskonale rzeźbi dolne partie ciała, nie obciążając przy tym stawów kolanowych. Korzyścią dla organizmu jest także polepszenie pracy układu krążeniowego oraz zwiększenie wydolności płuc. Ważnym sprzętem w domowej siłowni jest również bieżnia treningowa. Skutecznie zastępuje ona bieganie czy spacerowanie na zewnątrz, uniezależniając od panującej aury pogodowej. Zwykle posiada kilka programów pozwalających wybrać właściwe dla siebie tempo. Ćwiczenia na niej najkorzystniej usprawniają metabolizm oraz przyspieszają redukcję tkanki tłuszczowej. Dopełnieniem własnej siłowni może być orbitek , który angażuje ręce i nogi dla szybszego spalania kalorii. Nie obciąża stawów oraz wpływa na poprawę kondycji całego ciała.