Odkurzacz workowy – od niego wszystko się zaczęłoChoć na rynku jest ogromny wybór nowoczesnych odkurzaczy bezworkowych, to te workowe cieszą się ciągle sporym zainteresowaniem i są uznawane za najczęściej polecane odkurzacze. Dlaczego? Są skuteczne w utrzymaniu czystości, wygodne i zapewniają wysoki poziom higieny na każdym etapie sprzątania.

Jako pierwsze na rynku pojawiły się odkurzacze, który miały wielorazowy worek tekstylny. Gdy się zapełnił, konieczne było jego opróżnienie i wytrzepanie. Można sobie wyobrazić, ile kurzu wydostawało się do pomieszczenia podczas takiego czyszczenia. Dzisiejsze odkurzacze workowe są wyposażone w worki jednorazowe. Gdy się zapełnią – po prostu wyrzucamy je i wkładamy nowe. Większość worków posiada dodatkową specjalną zawleczkę, która zatyka ich wylot w momencie, gdy są odłączone od komory odkurzacza. Dzięki temu nie trzeba się obawiać, że ich zawartość wysypie się zanim bezpiecznie doniesiemy je do kosza na śmieci.

Zalety odkurzaczy workowych

Jednym z dużych plusów odkurzaczy workowych jest ich cena – są często tańsze od modeli bezworkowych. Dużą zaletą jest również fakt, że worki są szczelne, a wręcz sterylne. Wszystkie zebrane zanieczyszczenia trafiają do ich wnętrza, a komora odkurzacza nadal pozostaje czysta i nie ma konieczności jej systematycznego mycia. Odkurzacze workowe z pewnością są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą na sprzątanie poświęcać jak najmniej czasu.

Worki do odkurzaczy działają również jak filtry, dzięki czemu – w połączeniu z innymi filtrami zamontowanymi w danym modelu – wypuszczają do pomieszczenia kilkukrotnie oczyszczone powietrze, które jest pozbawione kurzu i alergenów. Jest to więc świetna opcja dla alergików i astmatyków, którzy potrzebują wyjątkowo czystego powietrza.

A jakie są minusy?

Odkurzacze workowe nie są, niestety, pozbawione wszelkich wad. Minusem z pewnością jest konieczność dokupowania worków. Generuje to dodatkowe koszty, ale ceny są zwykle na tyle niewielkie, że nie powinno być to problemem. Gdy worek jest przepełniony zanieczyszczeniami o niskiej gramaturze, takich jak kurz, piasek czy pył, sprawność odkurzacza może się zmniejszać.

Co więcej, w zanieczyszczeniach w worku mogą mnożyć się bakterie, a to powoduje powstawanie nieładnych zapachów. Dlatego warto wybierać modele o mniejszej pojemności, aby nie było żal wyrzucać worków zapełnionych jedynie w połowie, jeżeli chcemy zachować zawsze ładne, świeże zapachy w mieszkaniu.