Gościem OtokoClub był prof. Andrzej Paczkowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Co wydarzyło się w czasie „praskiej wiosny” i operacji „Dunaj” w 1968 roku? Dlaczego ZSRR i kraje „Układu Warszawskiego” zdecydowały się na zbrojną interwencję w Czechosłowacji? Czemu jednym z największych zwolenników jej dokonania był Władysław Gomułka?
Według Eksperta realny program zmiany i przekształcenia systemu socjalistycznego...
Gościem OtokoClub był dr Hubert Wajs, dyrektor Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
Które artykuły dokumentu unii lubelskiej były najbardziej sporne podczas rokowań przed jego przyjęciem? Czemu rozwiązania zawarte w akcie uznaje się za nowatorskie w tamtym okresie? Jak zespolenie i związek Polski z Litwą wypada na tle innych unii zawieranych w podobnym czasie w Europie?
Według Eksperta rzeczą nowatorską związaną z zawarciem...
Gościem OtokoClub był dr Hubert Wajs, dyrektor Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
Z jakich powodów Korona Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie zdecydowały się zawrzeć unię realną w 1569 roku? Dlaczego na miejsce jej zawarcia wybrano akurat Lublin? Co znalazło się w artykułach zapisanych w dokumencie?
Według Eksperta w czasie trwania dynastii Jagiellonów, zwłaszcza za panowania Władysława Jagiełły, poprzez...
Gościem OtokoClub był prof. Sławomir Gawlas z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Czy rządy Kazimierza Wielkiego zasługują na jednoznacznie pozytywną ocenę historyków? Jakie były słabsze strony jego panowania? Co królowi zarzucał Jan Długosz?
Według Eksperta Kazimierz Wielki był władcą, który stosunkowo dużo podróżował i posiadał liczne kontakty międzynarodowe. Za ich sprawą odnajdywał sprawdzone wzory, jakie...
Gościem OtokoClub był prof. Sławomir Gawlas z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Dlaczego polityka wewnętrzna była najmocniejszą stroną Kazimierza Wielkiego? Jak władcy udało się odbudować i rozbudować domenę królewską? Co wiemy o Kazimierzu jako człowieku?
Według Eksperta bardzo trudno jest powiedzieć, jakim człowiekiem był Kazimierz Wielki, ponieważ nie mamy kroniki, która informowałaby o wydarzeniach z jego...
Gościem OtokoClub był prof. Sławomir Gawlas z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Od czego zaczęła się polityczna droga sławnego syna Władysława Łokietka? Jak Kazimierz radził sobie w polityce zagranicznej już jako król? Czy swoimi poczynaniami rzeczywiście zasłużył sobie na nadany mu przydomek?
Według prof. Gawlasa główna zasada polityki zagranicznej w tamtych czasach polegała na posiadaniu potomstwa i zawieraniu...
Gościem OtokoClub był dr hab. Artur Markowski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Co wydarzyło się 14 czerwca 1906 r. w Białymstoku? Czy przyczyną tragicznych zajść była rosyjska prowokacja? Jak na pogrom białostocki zareagowali Polacy?
Według Eksperta opowieść o rosyjskiej prowokacji stała się kluczem interpretacyjnym do wyjaśnienia całej serii zdarzeń zwanych pogromami w Imperium Rosyjskim. To, co napisano o pogromie...
Gościem OtokoClub był dr Piotr Kroll z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak Jan Kazimierz radził sobie po objęciu korony? Czy w czasie powstania Chmielnickiego, potopu szwedzkiego i wojny z Rosją król stanął na wysokości zadania? Ile prawdy jest w opiniach, że był to jeden z naszych najgorszych władców?
Według Eksperta Jan Kazimierz zasłużył sobie na złą opinię wśród historyków głównie swoimi działaniami...
Gościem OtokoClub był dr Piotr Kroll z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak przedstawiały się losy Jana Kazimierza Wazy przed objęciem korony Rzeczpospolitej? Gdzie syn Zygmunta III po raz pierwszy zetknął się z polityką i działaniami wojennymi? W jakich okolicznościach doszło do jego elekcji?
Zdaniem Eksperta największą rolę w elekcji z 1648 r. odegrały dwa wydarzenia. Po pierwsze haniebna klęska poniesiona przez...
Gościem OtokoClub był Michał Bąk, doktorant Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Czy Jan Komarzewski, szef kancelarii wojskowej króla Stanisława Augusta, to postać ważna dla polskiej historii? Na czym polegała prowadzona przez niego od 1776 roku reforma wojska koronnego? Jak potoczyły się późniejsze losy Komarzewskiego na emigracji?
„Jan Komarzewski jest przykładem protointelektualisty. Człowiekiem, który dzięki...