Wywiad z prof. Elżbietą Mączyńską, wykładowcą Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, na temat ekonomicznej Nagrody Nobla z 2013 r. za empiryczne badania aktywów.
Za co w 2013 r. Robert Shiller, Eugene Fama i Lars Peter Hansen otrzymali “ekonomicznego Nobla”? Czemu nagrodzeni zostali wówczas ekonomiści tak różni od siebie? Na czym polegały różnice w ich poglądach?
Według Gościa OtokoClub nagroda z roku 2013 dotyczyła tego, z czym ekonomia radzi sobie dość słabo, czyli wyceny aktywów finansowych. Robert Shiller był zdania, iż ludzie na rynku nie zawsze podejmują racjonalne decyzje oraz kwestionował założenie o „homo oeconomicus”. Tymczasem Eugene Fama uważał, że mechanizm wolnorynkowy jest na tyle efektywny, by poradzić sobie z wszelkimi nieprawidłowościami. Tego rodzaju zestaw ekonomistów, nagrodzonych w jednym roku, wywołał duże zdziwienie. Z jednej strony mieliśmy bowiem Famę i Hansena, zwolenników wyłączności wolnego rynku w kształtowaniu gospodarki, z drugiej zaś Shillera, który twierdził, że wolny rynek nie wystarcza.
Zapraszamy do rejestrowania się i komentowania artykułów i wywiadów w portalu OtokoClub