Ludzki kapitał

Pensje i opłaty związane z pracownikami traktowane są przez większość organizacji jako wydatki, a nie inwestycje. Takie podejście może być szkodliwe, szczególnie w zespołach, których istnienie opiera się na umiejętnościach i wiedzy.

Jeśli pieniądze wydane na ludzi są tylko kolejnym wydatkiem, to w naszej głowie może narodzić się wiele pomysłów optymalizujących. Jeden z nich może brzmieć (i w wielu organizacjach brzmi): zawsze lepiej zatrudnić człowieka, który posiada pożądane umiejętności i zwolnić tego, który potrzebuje przeszkolenia.

W ten sposób z miejsca mamy nowego członka zespołu, który posiada potrzebną wiedzę, a straciliśmy kogoś, kogo trzeba byłoby doszkalać. Większość organizacji robi właśnie to. Najlepsze jednak postępują inaczej.

Dlaczego warto zatrzymywać ludzi?

Każdy grosz wydany na człowieka, którego praca opiera się na wiedzy, jest inwestycją. Jeśli tracimy człowieka, tracimy inwestycję. Proces uczenia rozpoczyna się kiedy zespół zmienia swoje podejście na takie, które uwzględnia zdobyte doświadczenie. Odbywa się to przeważnie w dwóch formach:

  • inwestujemy w ludzi, ich nowe podejście oraz wiedzę,
  • zespół/organizacja zmienia sposób swojego działania.

W pierwszym przypadku utrata ludzi to utrata inwestycji. W drugim przypadku kilka kluczowych osób musi podjąć i wprowadzić w życie nowe sposoby działania. Jeśli zabraknie tych ludzi na pewnym etapie, to inwestycja również jest stracona. To prowadzi więc do prostego wniosku: rozwój organizacji lub zespołu zależy od umiejętności zatrzymania należących do niej ludzi..

Czyżby ludzie mieli znaczenie?

Dochodzimy więc do wniosku, który niewątpliwie przerazi wielu managerów i szefów: ludzie mają znaczenie. Powiedzenie nie ma ludzi niezastąpionych przestaje być prawdziwe w XXI wieku, gdzie praca nie jest mechaniczna i wymaga kreatywności oraz doświadczenia. Zastąpienie jednego człowieka drugim, zawsze odbije się na całej dynamice zespołu, niezależnie od jego poziomu wiedzy. To nie wiedza będzie pracować, ale osoba. Razem ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami.

Każdy kto nie dba o zatrudnianie oraz zatrzymywanie przy sobie właściwych ludzi, strzela sobie w stopę. Co więcej sam proces zatrudnienia przeprowadzany jest w większości źle. Rozmowa kwalifikacyjna przeważnie sprawdza suchy zestaw umiejętności i logiczne myślenie, które niewątpliwie są ważne, ale…

…ale w codziennej pracy i życiu ogromną rolę grają: kreatywne, prawo-mózgowe myślenie i heurystyczny osąd, który podparty jest doświadczeniem. Całe szczęście małymi kroczkami wychodzimy z tego ciemnego podejścia i zaczynami rozumieć, że ludzie oraz ich indywidualizm jest niesamowicie ważny. Jest to coś, czego nie da się kupić ani zdobyć na kilkudniowym szkoleniu. Zdobywa się to po prostu żyjąc na swój własny, niepowtarzalny sposób.

Zobacz również: