Poznasz za chwilę niesamowicie ciekawy i przydatny psychologiczny fakt. Dlaczego przydatny? Ponieważ po przeczytaniu tego artykułu będziesz mógł zastosować konkretną strategię, która pomoże Ci dokonywać właściwych wyborów w życiu.

Jakiś czas temu, kiedy szukałem sobie pracy i dostałem świetne propozycje od dwóch firm. Obydwie wydawały się dokładnie tym czego chciałem. Patrząc z boku mogłoby się wydawać, że powinienem się cieszyć, ponieważ mam wybór. No cóż. Byłem w sporej kropce. Tony Robbins mawiał:

If you think you only have one choice, it feels like a demand. If you have two choices, it’s a dilemma. But there’s always a third choice. Realizing this is what it takes to get unstuck. (Jedna opcja to brak wyboru. Dwie opcje to dylemat. Zawsze jednak jest trzecia opcja. Jeśli sobie zdasz z tego sprawę, wreszcie się uwolnisz.)

Miałem więc bardzo trudną i poważną decyzję do podjęcia. Można rzec – dylemat. kompletnie nie wiedziałem co będzie dla mnie lepsze. Próbowałem ugryźć ten problem na wszelkie możliwe sposoby. Ostatecznie decyzję podjąłem intuicyjnie. Bez większego logicznego uzasadnienia. Z perspektywy czasu mogę z całą pewnością stwierdzić, że dokonałem właściwego wyboru i nie wyobrażam sobie, abym wybrał inaczej. Czy należy więc zawsze kierować się sercem? Niekoniecznie.

Badania mówią

Okazuje się, że jeśli musimy podjąć jakąś prostą, nieskomplikowaną decyzję, to znacznie lepiej poradzimy sobie, kierując się chłodną logiką. Dobrze sobie wtedy przekalkulować straty i korzyści, a następnie dokonać matematycznego rachunku :).

Co jeśli mamy przed sobą decyzję, która jest cholernie trudna? Decyzję której konsekwencje mogą być potężne i tak naprawdę nie wiadomo jak się za to zabrać? Czy intuicja nam wtedy pomoże?

I tak i nie. Badania pokazują, że jeśli jesteś w dobrym humorze, to bardziej polegasz na swojej intuicji oraz że to przeważnie prowadzi do dobrych rezultatów. Z kolei jeżeli jesteś w złym humorze, to bardziej polegasz na logice i również szanse są sporę, że dokonasz właściwego wyboru.

Jaka z tego puenta?

Oto trzy lekcje, które powinieneś wynieść z tego artykułu:

  • łatwe decyzje podejmuj mózgiem,
  • trudne decyzje podejmuj sercem jeśli jesteś w dobrym humorze,
  • trudne decyzje podejmuj mózgiem jeżeli jesteś w złym humorze.

Zobacz również: