Kto jest najbogatszy?

Po 20 latach spotyka się 3 kumpli ze studiów. Rozmawiają i opowiadają o tym co udało im się osiągnąć. Pierwszy jest biznesmenem. Posiada sieć sklepów i rocznie zarabia średnio 250 tysięcy złotych. Raz interesy idą lepiej raz gorzej. Nigdy nie ma pewności tego co będzie jutro, ale lubi taki dreszczyk emocji w życiu.

Drugi to inżynier, który pracuje na etacie w dużej firmie technologicznej. Ma stałą pensję i rocznie wyciąga niecałe 100 tysięcy złotych. Kocha to co robi i cieszy się, że może skupić się tylko na tej jednej rzeczy, bez zawracania sobie głowy rzeczami związanymi z marketingiem, sprzedażą, itd.

Trzeci prowadzi sklep internetowy. Dużo podróżuje. Prowadzi minimalistyczny tryb życia, który kosztuje go niewiele. Pomimo, że rocznie zarabia około 50 tysięcy złotych, to żyje dokładnie tak jak sobie wymarzył i na wszystko mu starcza.

Pytanie brzmi – kto wygrał? Kto sobie poradził lepiej? Skoro wszyscy są zadowoleni z życia, to czy możemy oceniać ich sukces po ilości pieniędzy? Absolutnie nie! Oni wszyscy wygrali. Dopóki stworzyli sobie życie, z którego są zadowoleni, z którego są dumni i o którym opowiadają z pasją, to wszyscy trzej osiągnęli niesamowite bogactwo. Bogactwo to coś więcej niż pieniądze.

Żaden z nich nie czuje się gorzej w towarzystwie innych, ponieważ każdy robi to co kocha, ma to co kocha i żyje z pasją. Nikt nie wstydzi się niczego i każdy potrafi zafascynować swoimi opowieściami pozostałych. Swoją wartość siebie zbudowali na wielu rzeczach dzięki czemu wszyscy są pewni siebie oraz tego jak żyją.

Mól zakryty

Ale kogo gryzie mól zakryty,
Nie idzie mu w smak obiad obfity;
Żadna go pieśń, żadny głos nie ruszy,
Wszystko idzie na wiatr mimo uszy.

Jan Kochanowski

Nie można być szczęśliwym, gdy doświadcza się poczucia winy, wstydu, żalu, złości czy strachu. Nie można żyć pełnią życia, gdy się siebie nie rozumie. Kiedy nie wie się czego się chce od życia, jakim człowiekiem się jest, jakie są nasze potrzeby.

Jak zmienić życie w koszmar?

Przelotny seks, alkohol i narkotyki to trzy rzeczy, których ludzie bardzo często używają, aby poradzić sobie z negatywnymi emocjami. Nie znają się, nie chcą zmienić swojego życia, nie potrafią zarządzać emocjami. Zamiast tego wolą tracić świadomość przy pomocy przelotnego seksu, alkoholu i narkotyków. Należy trzymać się tych rzeczy z dala.

Zawsze iluzja i fantazje będą piękniejsze od rzeczywistości. Jeśli będziesz próbował porównać rzeczywistość z fantazją, rzeczywistość nigdy cię nie zadowoli. Dlatego ludzie bardzo często tkwią w przyszłości lub uciekają właśnie w alkohol i narkotyki, żeby chociaż na chwilę być w innym stanie świadomości, być w iluzji i nie doświadczać rzeczywistości. Ale mało osób zdaje sobie sprawę, że to jedna z największych pułapek umysłu. Pomijanie tego, co jest, prowadzi donikąd, a często wchodzenie w iluzję jest niczym innym jak tylko ucieczką od swoich emocji, od swoich myśli i od samego siebie.

Paweł Nazaruk, Inwestycyjne Przebudzenie

Co robić, gdy nikt w Ciebie nie wierzy?

Nie licz, że ktoś uwierzy w Ciebie jeśli sam w sobie nie wierzysz. Nie licz, że ktoś będzie Cię wspierał. Nie licz, że ktoś będzie Ci kibicował. Ty musisz być swoim pierwszym i najwierniejszym fanem. Ty musisz mieć odwagę, aby głośno mówić o tym jaki jesteś i jakie jest Twoje życie.

Nikt nie powie jak wspaniałym człowiekiem jesteś, jeśli Ty tego nie powiesz. Nikt nie powie o Twoich atutach i zdolnościach jeśli Ty nie będziesz tego mówił. Świat jest zbyt konkurencyjny, aby tego nie robić i utrzymać się na powierzchni. Wymaga to siły, samozaparcia, wiary i pracy nad sobą. Te kroki są konieczne, ale mało kto się ich podejmuje.

Zobacz również: