Gościem OtokoClub był dr Przemek Mróz z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego oraz Obserwatorium Astronomicznego UW.
Czym planety swobodne różnią się od innych znanych nam planet? Która z teorii dotyczących ich powstawania jest najbardziej prawdopodobna? Jakich odkryć związanych z tego rodzaju obiektami udało się dokonać naszemu rozmówcy?
Zapraszamy do rejestrowania się i komentowania artykułów i wywiadów w portalu...
Gościem OtokoClub byli dr hab. Anna Śrębowata i mgr inż. Emil Kowalewski z Instytutu Chemii Fizycznej PAN.
Czym jest diklofenak? Dlaczego substancja ta stanowi obecnie jedno z głównych zanieczyszczeń wód powierzchniowych? Na czym polega metoda oczyszczania wody z diklofenaku oraz innych szkodliwych związków opracowana w Instytucie Chemii Fizycznej PAN?
Zapraszamy do rejestrowania się oraz komentowania artykułów i wywiadów w portalu ...
Gościem OtokoClub był dr Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN.
Czego o wszechświecie mogliśmy dowiedzieć się dzięki wybitnym dokonaniom Jamesa Peeblesa z dziedziny kosmologii fizycznej? Czemu odkrycie przez Michela Mayora i Didiera Queloza planety 51 Pegasi b. uznano za szczególnie istotne? Czy osiągnięcie tych naukowców miało większe znaczenie od zasług polskiego astronoma Aleksandra Wolszczana,...
Gościem OtokoClub była dr Monika Kubkowska z Instytutu Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego.
Jak docelowo wypada efektywność energii termojądrowej w porównaniu do obecnie stosowanych źródeł energii? Czy „fuzja” to rozwiązanie bezpieczne dla człowieka i środowiska? Na czym polegają badania związane z fuzją termojądrową prowadzone w polskim Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy?
Według Ekspertki...
Gościem OtokoClub była dr Monika Kubkowska z Instytutu Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego.
Na czym polega fuzja termojądrowa? Gdzie takie zjawisko zachodzi poza Ziemią i jak możemy je uzyskać na naszej planecie? Kiedy będziemy w stanie wykorzystać fuzję jako nowe źródło energii?
Według Ekspertki największym programem mającym za zadanie opanować i wykorzystać reakcję termojądrową w celu tworzenia energii jest...
Gościem OtokoClub był prof. Tomasz Szapiro z Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH w Warszawie.
Czym jest stanowiąca jeden z działów ekonomii teoria „mechanism design”? Na czym polegał wkład w tę dziedzinę wybitnego naukowca Leonida Hurwicza? Co Noblista z 2007 roku miał wspólnego z Polską?
Według Eksperta Hurwicz widział system gospodarczy jako grę, w której w wyniku współzależności decyzji i działań podejmowanych przez podmioty...
Gościem OtokoClub był prof. Marek Garbicz z Kolegium Zarządzania i Finansów SGH w Warszawie.
Na czym polegały eksperymenty z dziedziny ekonomii rozwoju prowadzone przez Michaela Kremera w Kenii w latach dziewięćdziesiątych? W jaki sposób rozwinęli je później Esther Duflo oraz Abhijit Banerjee? Czy metody Noblistów istotnie przyczyniły się do zwalczania ubóstwa?
Według Eksperta Kremer, Duflo oraz Banerjee otrzymali Nagrodę Nobla za...
Gościem OtokoClub był dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Skąd w kosmosie biorą się śmieci? Czy tego rodzaju obiekty mogą stanowić zagrożenie dla aktywnych satelitów lub rakiet? Jakimi metodami staramy się zwalczać ten problem?
Według Eksperta problem kosmicznych śmieci narasta, ponieważ w przestrzeń pozaziemską wysyłanych jest coraz więcej satelitów, które dołączają do obiektów zbierających się...
Gościem OtokoClub był prof. Marek Lewandowski z Instytutu Geofizyki PAN.
Skąd bierze się nasza wiedza na temat jądra Ziemi? Dlaczego posiadamy o nim tak wiele informacji skoro dotarcie do wnętrza planety jest niemożliwe? Czego o jądrze Ziemi możemy się dowiedzieć dzięki śladom pozostawianym przez pole geomagnetyczne?
Według Eksperta o ile sejsmologia mówi nam o tym, jaka jest struktura jądra Ziemi obecnie, tak pole magnetyczne daje...
Gościem OtokoClub była dr Małgorzata Zienkiewicz-Machnik z Instytutu Chemii Fizycznej PAN.
Czym są reakcje chemiczne zachodzące na powierzchniach ciał stałych? Jakie były zasługi wyróżnionego Nagrodą Nobla niemieckiego naukowca Gerharda Ertla dla tej dziedziny? Jak Ertl doszedł do wyjaśnienia niewiadomej związanej z syntezą amoniaku?
Według Ekspertki w latach 70., kiedy Gerhard Ertl prowadził swoje badania, wysublimowane metody...