Gościem OtokoClub była Emilia Skirmuntt, wirusolożka ewolucyjna z Uniwersytetu w Oxfordzie.
Na jakiej zasadzie działają szczepionki mRNA, przeznaczone do walki z SARS-CoV-2? Dlaczego procedurę dopuszczenia ich do użytku, trwającą zwykle latami, w tym przypadku udało się skrócić do pojedynczych miesięcy? Kiedy odczujemy pierwsze pozytywne efekty szczepień w zwalczaniu epidemii koronawirusa?
Zapraszamy do rejestrowania się i komentowania...
Gościem OtokoClub była prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Instytutu Nauk Biologicznych UMCS w Lublinie.
Ekspertkę w dziedzinie wirusologii poprosiliśmy o wyjaśnienie części spornych kwestii związanych z pandemią COVID-19. Które z twierdzeń są według Gościa naszego portalu prawdziwe, które całkowicie fałszywe, a które pozostają niejednoznaczne i zawierają w sobie zarówno część prawdy, jak...
Gościem OtokoClub był prof. Jacek Leszczyński z Wydziału Energetyki i Paliw AGH w Krakowie.
Na czym polega nowa metoda obniżania stężenia pyłów w warstwie smogu, opracowana przez naukowców z krakowskiego AGH? W jaki sposób tzw. działko przeciwgradowe pomoże w walce z zanieczyszczeniami powietrza? Czy pierwsze testy urządzenia przyniosły oczekiwany efekt?
Zapraszamy do rejestrowania się i komentowania artykułów i wywiadów w portalu...
Gościem OtokoClub był prof. Mikołaj Misiak z Instytutu Fizyki Teoretycznej UW.
Czym są oddziaływania elektrosłabe? Dlaczego pomimo istotnych dokonań naukowców w latach 60. XX w. z ich teorią wciąż istniał pewien problem? Jak rozwiązali go nagrodzeni Noblem z fizyki w 1999 roku Gerardus ‘t Hooft i Martinus Veltman?
Zapraszamy do rejestrowania się i komentowania artykułów i wywiadów w portalu OtokoClub.
Gośćmi OtokoClub byli Szczepan Malaga i Jan Kostecki ze studenckiego koła naukowego AGH Solar Plane w Krakowie.
Jak zbudowany jest pierwszy w Polsce studencki samolot napędzany energią słoneczną? Kiedy doczekamy się jego ostatecznej wersji, której cel to nieprzerwany przelot przez całą Polskę? W jaki sposób samolot AGH Solar Plane może być wykorzystany w walce z pożarami i zanieczyszczeniami powietrza?
Zapraszamy do rejestrowania...
Gościem OtokoClub był dr hab. Tomasz Sulej, profesor w Instytucie Paleobiologii PAN.
Na czym polega wyjątkowość odkrycia, dokonanego przez polskich naukowców w 2014 roku na Grenlandii? Co wiemy o prassaku, do którego należała odnaleziona wówczas żuchwa z zębami? Dlaczego opracowanie znaleziska trwało aż do 2020 roku?
Zapraszamy do rejestrowania się i komentowania artykułów i wywiadów w portalu OtokoClub.
Gościem OtokoClub była dr Joanna Franaszek z Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH oraz grupy eksperckiej Dobrobyt na Pokolenia.
Na czym polega różnica między aukcją prywatnej wartości oraz aukcją wartości wspólnej? Dlaczego z zagadnieniem tym wiąże się problem nazywany „przekleństwem zwycięzcy”? Jakie praktyczne korzyści przyniosły podatnikom formaty aukcyjne opracowane przez Roberta Wilsona i Paula Milgroma?
Zapraszamy do rejestrowania...
Gościem OtokoClub była dr Katarzyna Sum z Kolegium Gospodarki Światowej SGH.
Czemu „Teoria optymalnych obszarów walutowych” Roberta Mundella z 1961 r. była pracą ważną w kontekście ustanowienia strefy euro? Czego o prowadzeniu polityki pieniężnej mogliśmy dowiedzieć się dzięki opracowanemu w tej samej dekadzie modelowi Mundella-Fleminga? Czy po kilkudziesięciu latach koncepcje Noblisty zachowały swoją aktualność?
Zapraszamy...
Gościem OtokoClub był dr Janusz Pętkowski z Massachusetts Institute of Technology.
Czy występowanie gazu znanego jako fosfina może świadczyć o istnieniu życia na Wenus? Jakiego rodzaju badania pozwoliły na odkrycie tej substancji? Dlaczego miliony lat temu doszło do kataklizmu, który całkowicie odmienił oblicze planety?
Zapraszamy do rejestrowania się i komentowania artykułów i wywiadów w portalu OtokoClub.
Gościem OtokoClub był prof. Józef Spałek z Instytutu Fizyki Teoretycznej UJ.
Czym jest topologia? W jaki sposób zagadnienie to wiąże się z dokonaniami Noblistów z fizyki z 2016 roku, dotyczącymi faz materii i przejść fazowych? Co osiągnięcia Thoulessa, Kosterlitza i Haldane’a z lat 70. i 80. umożliwiły w kolejnych dekadach?
Zapraszamy do rejestrowania się i komentowania artykułów i wywiadów w portalu OtokoClub.