Wywiad z prof. UW. dr hab. Jackiem Jemielitym z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, przeprowadziliśmy w styczniu 2017 r.
Gość OtokoClub opowiada o modyfikacji mRNA przeprowadzonej przez jego zespół badawczy, która może okazać się kluczem do stworzenia szczepionki antynowotworowej. Nad szczepionką pracuje firma BioNTech z USA, która jest właścicielem licencji.
Osiągnięcie zespołu prof. Jemielitego to jedno z najważniejszych...
Wywiad z dr hab. Arkadiuszem Olechem z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, przeprowadziliśmy w styczniu 2017 r.
Gość OtokoClub mówi o Taurydach, czyli roju meteorów, który obserwujemy dwa razy do roku. Wyjaśnia związek Taurydów z katastrofą tunguską sprzed ponad 100 lat. Czy w 2019 r. grozi nam katastrofa podobna do tunguskiej?
Dr Olech opisuje działalność Polskiej Sieci Bolidowej, projektu monitorowania nieba...
Wywiad z prof. Piotrem Głowackim z Instytutu Geofizyki PAN, przeprowadziliśmy w grudniu 2016 r.
Gość OtokoClub mówi o Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, jej historii oraz prowadzonych tam badaniach. Porusza zagadnienie polskiej polityki arktycznej i polarnej. Opowiada o innych stacjach badawczych oraz programach umożliwiającymi Polsce odgrywanie ważnej roli geopolitycznej na świecie.
W dalszej części wywiadu prof. Głowacki...
Wywiad z prof. Danielem Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN, przeprowadziliśmy w grudniu 2016 r.
Gość OtokoClub opowiada m.in. o porfirynach i korolach, ich strukturach, właściwościach i przydatności w terapiach nowotworowych.
Prof. Gryko wyjaśnia, na czym polegał projekt TEAM, w którym brał udział przez długi czas oraz porusza zagadnienie mikroskopii fluorescencyjnej.
Ponadto gość OtokoClub mówi o chemii barwników i ogromnej...
Wywiad z dr hab. Tomaszem Sulejem z Instytutu Paleobiologii PAN przeprowadziliśmy w grudniu 2016 r.
Gość OtokoClub opowiada o ozimku volans, największym latającym gadzie okresu triasu, znalezionym w opolskim Krasiejowie po kilkunastu latach pracy w terenie. To ważne wydarzenie w świecie paleobiologii i sukces rodzimych naukowców.
Poza tym dr Sulej opowiada o innych znaleziskach dinozaurów w Polsce, np. o odkryciu szczątków dicynodonta i...
Wywiad z prof. Grzegorzem Pietrzyńskim z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, przeprowadziliśmy w grudniu 2016 r.
Gość OtokoClub opowiada m.in. o wyznaczaniu odległości kosmicznych, cefeidach i ustalaniu tzw. stałej Hubble’a. Prof. Pietrzyński mówi o szacowaniu dystansu do Wielkiego Obłoku Magellana oraz o układach zaćmieniowych. Wyjaśnia na czym polega projekt OGLE, w którym brał udział przez wiele lat.
Odkrycie...
Wywiad z dr Krzysztofem Sozańskim z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, przeprowadziliśmy w grudniu 2016 r.
Gość OtokoClub opowiada o fascynującym zjawisku fluorescencji. O tym na czym ono polega i skąd czerpie energię do świecenia. Wyjaśnia również, dlaczego fluorescencja jest ważna dla dziedzin takich, jak biologia, biofizyka, czy biochemia.
Ponadto dr Sozański w swoim miniwykładzie mówi czym jest GFP (Green Fluorescent Protein) i w jaki...
Wywiad z dr Natalią Zalewską, planetologiem z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Instytutu Lotnictwa, przeprowadziliśmy w listopadzie 2016 r.
Gość OtokoClub opowiada o wodzie na Marsie, która może sprzyjać życiu na czerwonej planecie oraz o tym, jak duże są szanse na przekształcenie Marsa w planetę podobną do Ziemi. Dr Zalewska analizuje perspektywę kolonizacji Marsa w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Jej zdaniem wraz z postępem...
Wywiad z dr hab. Mariuszem Ziółkowskim, prof. UW, archeologiem, kierownikiem Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW, przeprowadziliśmy w listopadzie 2016 r.
Gość OtokoClub opowiedział nam o długoletniej polsko-włoskiej współpracy archeologicznej w Ameryce Płd., pracach i odkryciach polskich naukowców w Machu Picchu, Samaipata i Tiwanaku.
W wywiadzie z prof. Ziółkowskim usłyszymy również o słynnych i tajemniczych, od lat fascynujących...
Wywiad z Zofią Iskierko, doktorantką w Instytucie Chemii Fizycznej PAN, przeprowadziliśmy w listopadzie 2016 r.
Gość OtokoClub wyjaśnia, czym są polimery, jak są zbudowane i w jaki sposób mogą stać się dla ludzi pożyteczne. Z wywiadu dowiemy się również na czym polega proces polimeryzacji lub metoda wdrukowania molekularnego.
Iskierko opowiada o pracach swojego zespołu naukowego, który umożliwia wczesną diagnozę chorób nerek.
Zapraszamy...