Wywiad z dr hab. Michałem Krawczykiem z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW o badaniach nad ekonomią behawioralną, nagrodzonych „ekonomicznym Noblem” w 2017 r.
Za co w ubiegłym roku przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych? Dlaczego wkład Richarda Thalera w ekonomię zasługiwał na wyróżnienie? Czym jest ekonomia behawioralna i co dzięki niej wiemy?
Według Gościa OtokoClub główny cel ekonomii behawioralnej to wzbogacenie modeli ekonomicznych o elementy pochodzące z innych nauk społecznych, głównie psychologii. Ekonomia behawioralna ma ambicje tworzenia dużych teorii wyjaśniających różne rodzaje błędów. Mają one lepiej opisywać rzeczywistość, pomóc w lepszym przewidywaniu i zostać użyte do wspomagania „nieracjonalnego decydenta”, tak by częściej podejmował on decyzje zgodne ze swoim długofalowym interesem.
„Trudno jest odmówić sobie dzisiejszej przyjemności na rzecz potrzeb, które pojawią się dopiero w odległej przyszłości. Fakt ten powoduje, że większość ludzi oszczędza za mało. Pomysł Thalera polega na tym, aby uwzględnić niedoskonałości naszej samokontroli i postrzegania zysków oraz strat, w taki sposób, by dać nam opcję oszczędzania, która jest atrakcyjna.”
Zapraszamy do rejestrowania się i komentowania artykułów i wywiadów w portalu OtokoClub