Wywiad z dr Krzysztofem Sozańskim z Instytutu Chemii Fizycznej PAN o mikroskopii elektronowej i chemicznej Nagrodzie Nobla w 2017 r.
Laureatami chemicznego Nobla w 2017 r. zostali Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson. Nagroda została przyznana za „otwarcie okna” na nieuchwytny do tej pory zakres rozmiarów cząstek. Tym oknem jest mikroskopia elektronowa.
Dubochet dokonał odkrycia związanego z witryfikacją, czyli zeszkleniem wody. Frank opracował metodę analizy danych, uzyskując bardzo dobrej jakości informację o wyglądzie cząsteczek. Henderson zaś, jako pierwszy stworzył obrazy białek z dokładnością do pojedynczego atomu.
Dzięki odkryciom tej trójki naukowców jesteśmy w stanie powiedzieć, gdzie dokładnie położony jest każdy z atomów i jak wygląda ich struktura. Pozwala to na lepsze wnioskowanie, jak te cząsteczki działają. Przykładowo, dzięki stworzeniu dokładnego obrazu wirusa Zika przy pomocy kriomikroskopii elektronowej, dało się przewidzieć, w które miejsce uderzyć, aby go zniszczyć. Otwiera to więc furtkę do stworzenia skuteczniejszych leków oraz dowiedzenia się, jak działa człowiek na poziomie pojedynczych cząstek.
Zapraszamy do rejestrowania się i komentowania artykułów i wywiadów w portalu OtokoClub