Redakcja: Czym są roboty programowe?

Dr hab. Andrzej Sobczak: Robot zazwyczaj kojarzy się ludziom z urządzeniem mechanicznym, które samo jeździ, ma ramiona i posiada pewne cechy fizyczne. Ewentualnie może też kojarzyć się z filmowym terminatorem albo robotem w stylu R2-D2 z „Gwiezdnych Wojen”. W tej chwili pojawiła się zaś nowa grupa oprogramowania, tzw. roboty programowe, czyli kawałki kodu, które wykonują czynności zastrzeżone jak dotąd do wykonywania przez człowieka, automatyzujące pewne działania w ramach realizowanych procesów biznesowych. Mówiąc krótko jest to więc oprogramowanie, które zastępuje człowieka podczas realizacji tych procesów.

Czym robotyzacja procesów różni się od automatyzacji procesów?

Bardzo często pojawia się pytanie, czy te pojęcia są równoznacznie. Automatyzacja stanowi generalnie pojęcie szersze. Kiedy mówimy o automatyzacji procesów biznesowych chodzi nam o to, że zastępujemy pracę człowieka jakimś rozwiązaniem informatycznym. Przykładami takich narzędzi do automatyzacji procesów mogą być makra w Excelu, platformy zarządzania procesami czy też narzędzia workflow. Robotyzacja Procesów Biznesowych jest natomiast podzbiorem automatyzacji. Wówczas mówimy, że prace człowieka zastępujemy za pomocą dedykowanego oprogramowania, czyli robota software’owego.

Co oznacza pojęcie robonomika i skrót RPA?  

Robonomika to obszar badań interdyscyplinarnych, który właśnie powstaje. Jego źródłem jest zwiększenie się roli Robotyzacji Procesów Biznesowych. Przy czym mówimy tutaj nie o robotach jako takich klasycznych, fizycznych urządzeniach, ale o wprowadzaniu robotów programowych do przedsiębiorstw, głównie do sektora usług. Dzięki ich zastosowaniu organizacje mogą działać efektywniej i skuteczniej, ponieważ praca wykonywana do tej pory przez człowieka jest przez te roboty programowe zastępowana.

Jeżeli chodzi o narzędzia RPA, to skrót ten pochodzi od sformułowania Robotic Process Automation, który możemy przetłumaczyć jako Robotyzacja Procesów Biznesowych albo Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów. Jest to kategoria narzędzi informatycznych, takich jak narzędzia klasy ERP czy CMR, dzięki zastosowaniu których możemy budować roboty programowe. Z czasem jesteśmy w stanie budować też całe tzw. farmy robotów, które świetnie sprawdzają się w wielu sektorach, tam gdzie mamy do czynienia z procesami masowymi, powtarzalnymi, o dużej skali realizacji.

Jakie można wymienić przykłady narzędzi RPA?

Rynek narzędzi RPA jest bardzo gorący. Inwestują w niego największe firmy z całego świata, co powoduje, że liczba dostawców narzędzi RPA błyskawicznie rośnie. Na stronie prowadzonego przeze mnie portalu robonomika.pl znajduje się aktualny zestaw tego rodzaju rozwiązań z ponad setką ich dostawców. Do największych i najbardziej popularnych można zaliczyć narzędzia firm Ui Path, Automation Anywhere, Blue Prism czy WorkFusion. Istnieją też gracze lokalni, czyli polskie start-upy, które próbują powtórzyć sukces światowy, budując narzędzia RPA w Polsce. Tutaj można wskazać na rozwiązania WizLink, Makeitright czy też produkty firmy G1ANT.

Co ma wspólnego RPA ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym?

Narzędzia RPA dopiero powstają i w chwili obecnej pozwalają na robotyzację procesów, czyli zastępowanie pracy człowieka przez boty software’owe w procesach, które przetwarzają przede wszystkim dane ustrukturalizowane, mają małą liczbę wyjątków i są proste w realizacji. Okazuje się jednak, że w wielu przedsiębiorstwach mamy głównie do czynienia z procesami złożonymi i danymi nieustrukturalizowanymi w postaci nie tabelek czy zestawień, tylko właśnie takiego często nieuporządkowanego tekstu, maili albo dokumentów niezeskanowanych. Obecnie narzędzia RPA nie radzą sobie z tego rodzaju materiałami i aby ten problem rozwiązać następuje ich łączenie z rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji, czyli tak naprawdę pojawia się taka hybryda, tzw. inteligentna Robotyzacja Procesów Biznesowych. Na wejściu mamy dokumenty nieustrukturalizowane, przetwarzane przez sztuczną inteligencję, po czym wynik tego przetwarzania trafia do robotów programowych, które działają zgodnie z ustalonym algorytmem i realizują już ustandaryzowany proces biznesowy.

W jakiej skali narzędzia RPA są w tej chwili stosowane przez firmy?

Rynek RPA dramatycznie rośnie i tą klasą oprogramowania interesują się już praktycznie wszystkie średnie oraz duże przedsiębiorstwa. W skali globalnej wdrażają te rozwiązania choćby wszystkie firmy z rankingu „Fortune 500” czy „Fortune 1000”. Chociaż w Polsce jesteśmy troszeczkę do tyłu za rynkiem światowym, to widać u nas zainteresowanie tą klasą oprogramowania w przypadku banków, ubezpieczycieli, telcomów, shareservice’ów czy też centrów świadczących nowoczesne usługi biznesowe. Robotyzacja procesów idealnie wpasowuje się również w obszar księgowości, rachunkowości albo windykacji, co pokazuje, że firmy z tych branż mocno przyglądają się tematowi i podejmują działania, żeby wdrażać roboty na szeroką skalę.

Oglądaj całość