Coding War Games

To nazwa eksperymentu, który przeprowadzili specjaliści od zarządzania ludźmi – autorzy książki Peopleware: Productive Projects and Teams. Eksperyment przeprowadzono w różnych miejscach na świecie, w różnych firmach wielokrotnie. Był tak zaprojektowany, aby zbadać efektywność i produktywność uczestników oraz określić korelacje pomiędzy różnymi czynnikami.

Uczestnicy eksperymentu byli dobrani w pary. Każda osoba w parze miała zrobić dokładnie to samo – stworzyć program zgodny ze specyfikacją.

Wyniki eksperymentu

Poniżej przedstawiam najważniejsze wnioski z eksperymentu, które dają do myślenia.

  • Język programowania nie miał znaczenia. Osoby korzystające ze starych języków poradziły sobie tak samo dobrze jak osoby korzystające z młodszych języków. Często spotykam się ze stwierdzeniem, że narzędzie pracy nie ma znaczenia. Znaczenie ma umiejętność jego obsługi. Wygląda na to, że wyniki eksperymentu to potwierdzają.
  • Ludzie z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem nie byli bardziej efektywni niż Ci z dwoma latami doświadczenia. Eksperyment pokazał, że nie ma korelacji pomiędzy produktywnością a latami doświadczenia, za wyjątkiem osób, które miały mniej niż 6 miesięcy doświadczenia.
  • Około jedna trzecia uczestników stworzyła program bez defektów. Co ciekawe ich doskonała praca nie była niczym okupiona.Przeważnie programy bez defektów powstawały nawet trochę szybciej niż te z problemami.
  • Korelacja pomiędzy wysokością wynagrodzenia a efektywnością była bardzo słaba. Poziomy efektywności rozsiane były na wszystkie możliwe kategorie pensji.

Tych kilka wniosków pokazuje jak błędne mogą być założenia na temat ludzi oraz ich umiejętności.

Najciekawszy z wniosków

Co więc miało wpływ na efektywność i produktywność? Nie były to lata doświadczenia, nie była to pensja ani użyte narzędzia. Istniała jednak silna korelacja pomiędzy efektywnością a partnerem.

Jeżeli byłeś w parze z kimś bardzo dobrym, miałeś duże szanse, że Twój wynik również będzie bardzo dobry. Jeżeli Twój partner miał problemy z zakończeniem pracy, Ty również. Największy wpływ na Twoją produktywność i efektywność mają Twoi współpracownicy. Dlatego każdy lider powinien zwracać uwagę na to kogo ma w zespole.

Jeśli do grupy nieambitnych osobników wprowadzisz kogoś bardzo ambitnego, to ogólny poziom ambicji wzrośnie. Niestety działa to również w drugą stronę.

Co jeszcze ma znaczenie?

Poznaliśmy więc kilka niespodziewanych faktów o jakości pracy ludzi, ale jest jeszcze kilka innych, które dotyczą spraw bardzo powszechnych, a są źle pojęte.

Po pierwsze przegląd wyników – nie należy ukrywać raportów produktywności przed ludźmi. Każdy powinien być świadom swojej produktywności. Prawdopodobnie sam wyciągnie na swój temat takie wnioski, jakie wyciągnąłbyś Ty, a nawet skarci się, jeżeli będzie bardzo źle.

Po drugie spotkania. Jeden z największych zabójców czasu w różnego rodzaju zespołach. Są potrzebne, owszem. Brak żadnych spotkań nie jest dobrym pomysłem. Złotym środkiem jest równowaga. Spotkania powinny mieć miejsce, ale tylko wtedy kiedy są potrzebne i kiedy wypływają z nich jakieś wnioski. Należy natomiast wyeliminować wszystkie ceremonialne spotkania, które w praktyce nie wnoszą nic do pracy ludzi i tak naprawdę ich bezpośrednio nie dotyczą.

Koniec końców:

Największym grzechem zarządzania jest marnowanie czasu ludzi.

 

Zobacz również: