W ostatnim czasie zainteresowałem się tematem zarządzania. Postanowiłem więc stworzyć cykl artykułów poświęcony tej dziedzinie, który stanowił będzie moje notatki z przeczytanych książek.

Artykuły docenisz szczególnie jeśli Twoja praca związana jest z kierowaniem zespołem. Być może stoisz na czele własnej organizacji, a może jesteś po prostu liderem. Tak czy inaczej jeśli z tematem zarządzania jesteś mocno związany, to nie możesz sobie pozwolić na nieprzeczytanie tego cyklu :).

Najczęstsze błędy przywódców

Jeśli jesteś liderem od dłuższego czasu to na pewno rozumiesz, że choćby podstawowa wiedza z zakresu zarządzania jest niezbędna. Jeśli sądzisz, że to nieprawda i że wszystko ułoży się w naturalny sposób, to czeka cię bolesne rozczarowanie. Zanim jednak zaczniemy chłonięcie nowej wiedzy, poniżej przedstawiam podstawowe błędy, którym ulegają liderzy.

  1. Na pewno jest jakiś nowy trik, który zwiększyłby produktywność mojego zespołu kilkukrotnie – jest niemożliwe, aby nie wiedzieć o takim cudownym triku. Gdyby coś takiego istniało, to cały świat by o tym od dawna krzyczał.
  2. Zmiana technicznej strony zarządzania da mi ogromne korzyści – arkusze kalkulacyjne, bazy danych, programy komputerowe nie mają aż takiego znaczenia. Znaczna większość problemów związana jest z ludźmi, nie technologią.
  3. Muszę dążyć do automatyzacji wszystkiego – tak, powinieneś dążyć do tego, aby wewnątrz twojego zespołu wszystko działo się samo, automatycznie. Nie myśl jednak, że z ludzką, kreatywną pracą da się zrobić to samo.
  4. Ludzie pracują lepiej, gdy są pod dużą presją – jedyne co osiągniesz presją, to nienawiść do pracy.
  5. Żeby coś zmienić, musiałbym naprawić cały system – Twoim zadaniem nie jest zmiana całej organizacji. Jeśli uda Ci się poprawić warunki swoich ludzi, to już duży sukces.
  6. Muszę naprawić naturę swoich ludzi – nie masz tyle sił, a ludzie nie mają chęci, aby się zmieniać. Jeśli ktoś się nie nadaje do pracy od razu, to prawdopodobnie nigdy się nie będzie do niej nadawał.
  7. Wszyscy powinni wyglądać i pracować tak samo, to oznaka profesjonalizmu – im bardziej starasz się zrobić z ludzi szarą masę, tym gorzej dla nich i dla ich pracy. Różnorodność i wyrażanie siebie sprzyja produktywności.

Nowe spojrzenie na pracę

Wszystkie projekty, które nie są obarczone ryzykiem, zostały zrobione dawno temu. Wszystko co ma wartość musi więc posiadać ryzyko. Ktoś to ryzyko musi oszacować. Jeśli przywódca nie jest w stanie tego zrobić, to powinien wyznaczyć kogoś kto się tym zajmie.

Doskonały przywódca powinien zachęcać ludzi do bycia sobą, nawet jeśli odstaje to od norm organizacji. Jest to szczególnie ważne przy pracy, która wymaga kreatywności.

Jeśli Twoja praca polega na realizacji projektów, to zawsze na początku warto ograniczyć liczbę ludzi, którzy biorą w nim udział. Początkowa faza zawsze polega na planowaniu i projektowaniu, z czym lepiej radzą sobie mniejsze grupki. Więcej ludzi potrzeba dopiero, gdy trzeba zacząć wykonywać faktyczną pracę.

Jak nie przedobrzyć?

Zadaniem osoby zarządzającej nie jest koordynowanie wszystkiego co robi zespół, ale nauka zespołu, aby sam się koordynował. W każdym związku, w każdej grupie ludzi – jeśli dana osoba robi znacznie więcej, to pozostali będą robić znacznie mniej. Jest to prawdą w małżeństwach, wśród rodzeństwa, a także w pracy. Jeśli szef będzie przesadzał z dbaniem o wszystko, to zespół nauczy się zostawiać wszelkie obowiązku jemu.

Jak wprowadzić zmianę

Po przeczytaniu całego cyklu będziesz doskonale wiedział co zmienić. Jest tylko mały problem.

Ludzie nienawidzą zmian… a to dlatego, że nienawidzą zmian. Muszę być pewien, że rozumiesz co chcę powiedzieć. Ludzie naprawdę nienawidzą zmian. Naprawdę nienawidzą.

Steve McMenamin

Chodzi o to, że ludzie nie stawiają oporu jakiejś konkretnej zmianie, którą chcesz wprowadzić. Ludzie odrzucają wszelkie możliwe zmiany. Odpowiedź ludzi na zmianę nie jest logiczna, ale emocjonalna. Aby więc skutecznie sobie poradzić z wprowadzeniem jakiejkolwiek zmiany, musisz zdać sobie sprawę, że chaos jest jej nieodłączną częścią.

Jeśli więc oczekujesz, że wszystko przebiegnie bez jakiegoś zamieszania, to jesteś w błędzie. Zaakceptuj problemy i pozwól ludziom na popełnianie małych pomyłek.

Jeśli ludzie muszą nauczyć się czegoś nowego, to obawiają się wyjść na głupców. Kiedy dziecko uczy się jeździć na nartach może się przewracać, turlać, a nawet jeść śnieg. Dorośli są jednak sparaliżowani myślą, że zrobią z siebie głuptasów.

Twój zespół powinien więc oczekiwać błędów i wszyscy powinni mieć świadomość, że są one akceptowalne.

Jak znaleźć prawe ręce?

Ludzi sukcesu nie da się zrobić. Oni muszą się narodzić, ale nie chodzi o fizyczne narodziny. Chodzi o zmianę sposobu myślenia o sobie i świecie. Ta zmiana musi wyjść z wewnątrz. Nie da tego wmusić w ludzi. Jeśli więc szukasz osób, które Ci pomogą w zarządzaniu, musisz znaleźć kluczowe osoby, których natura się zgadza z tym co chcesz osiągnąć.

Kiedy już odnajdziesz takich ludzi, powinieneś dać im wolną rękę i przestać nimi rządzić. Zdziałają dla Ciebie cuda.

Mam nadzieję, że podczas lektury tego artykułu w Twojej głowie narodziło się kilka ciekawych pomysłów. Być może nawet nieświadomie popełniałeś błędy, o których napisałem. Jeśli tak, to gratuluję, jesteś na najlepszej drodze do zmiany siebie i swojego zespołu na lepsze.

część 2

Zobacz również: