Czy pamiętasz gdy byłeś dzieckiem i czegoś bardzo chciałeś? Zrobiłbyś wtedy wszystko, aby to dostać tu i teraz, jak najszybciej. Być może szantażowałeś swoich rodziców lub próbowałeś ich zmanipulować. To jak często Ci wtedy ulegali, prawdopodobnie ukształtowało Twoją umiejętność radzenia sobie w życiu. Jak to?

Opóźniona gratyfikacja

W więc chcesz sobie kupić coś drogiego, ale niekoniecznie bardzo potrzebnego. Może powinieneś poczekać aż cena spadnie, albo aż odłożysz trochę pieniędzy. A może sądzisz, że Ci się należy, żyje się tylko raz, więc mimo wszystko przepłacisz, aby mieć tę rzecz teraz.

Czy jesteś osobą, która jest w stanie odłożyć przyjemność na później czy nie – szansa jest spora, że masz tak od dziecka. W późnych latach 60’tych Walter Mischel przeprowadzał różne eksperymenty, które miały na celu określić czy dziecko jest cierpliwe czy nie.

Wiele lat później odnalazł osoby z eksperymentów. Były już nastolatkami. Okazało się, że osoby o wysokim stopniu cierpliwości osiągały większe sukcesy w szkole, miały lepsze oceny, lepiej radziły sobie ze stresem i frustracją. Mischel prowadził obserwacje tych ludzi aż do osiągnięcia dorosłości. Różnice nie ustępowały. Osoby o niskim stopniu cierpliwości miały więcej problemów, także z narkotykami i alkoholem.

Czy jest nadzieja dla niecierpliwych?

Oczywiście! Nasz umysł jest plastyczny. Z wiekiem jest to trochę trudniejsze, ale nie niemożliwe. Istnieją specjalne programy i kursy uczące jak poradzić sobie z brakiem cierpliwości oraz opanowania. Nic nie jest niemożliwe, ale wymaga to sporego wysiłku.

Zobacz również: