Na samym początku zdefiniujmy dwa podstawowe pokolenia:

  • Generacja X to pokolenie ludzi urodzonych w Polsce między 1961 a 1983 rokiem,
  • Generacja Y to pokolenie ludzi urodzonych od 1984 roku do 1997 roku.

Oczywiście te definicje nie są sztywne i należy traktować je z pewną dozą ostrożności.

To gdzie jest ta cała technologia?

To ciekawe jak dwa różne pokolenia postrzegają świat komputerów, telefonów, Twitterów i Facebooków. Generacja X pamięta czasy, w których tego nie było i zna życie bez elektronicznych gadżetów. Jednak duża część pokolenia Y już w dzieciństwie spotkała się z technologią. Jak więc ta różnica wpłynęła na postrzeganie świata, który ich otacza?

Starsze pokolenie zna i korzysta z technologicznych rozwiązań. Nie mają wyboru, ponieważ często nowoczesne urządzenia zostają im narzucone (np. smartfony). Jednak świat technologii jest dla nich czymś oddzielnym. Czymś co wchodzi w życie. Mówią: idę czegoś poszukać na komputerzenapiszę smsa. Rozróżniają czynność i narzędzie.

Dla osób młodszych technologia jest wszechobecna. Otacza ich. Często nie rozróżniają czynności od narzędzia i mówią: napiszę do Ciebie,poszukam tegowygoogluję towejdź na stronęTelefon, komputer lub internet są zawsze w domyśle, nie mówią o nich wprost.

Czy technologia to pułapka?

Pokolenie Y częściej korzysta z gadżetów. Wykorzystują je do pracy, do rozrywki, do komunikacji. Uwielbiają je personalizować. Wielbią technologię, ale czują się również przez nią bardziej zniewoleni.

Starsze pokolenia również mogą się od niej uzależnić (dowiedz się dlaczego), ale łatwiej im się oderwać, ponieważ znają życie bez niej. Mimo, iż Generacja Y, polega na technologii, często porusza problem zagrożeń, które ze sobą niesie:

  • ludzie rozmawiają rzadziej na żywo,
  • ludzie izolują się od siebie.

Precz z nudą!

Młodsze pokolenia uwielbiają jeżeli na stronie (www w domyśle) coś się rusza i animuje. Wydaje im się to ciekawsze i przykuwa ich uwagę. Pokolenie X nie cierpi i nie rozumie po co robić takie rzeczy. Nie lubią przewijać (scrollować) strony, wolą przeczytać coś bardziej statycznego i solidnego, jak np. gazetę.

Młodzi wręcz wymagają i oczekują, że technologia będzie ciekawa oraz fajna. Inaczej szybko się znudzą.

Czy młodzi z tego wyrosną?

Często starsze osoby powtarzają, że jeśli młodzi dorosną, ożenią się, będą mieli dzieci, to wszystko wróci do normy i będą tacy jak oni. Na szczęście to nigdy nie nastąpi, ponieważ świat i dzieciństwo jakie miały obydwa pokolenia znacznie się różnią. Ta różnica jest zakorzeniona głęboko i dorastanie nie ma aż takiego znaczenia.

Kiedy dzisiejszy 20 latek będzie miał 60 lat, to ciągle będzie znał i rozumiał media społecznościowe, telefony, tablety, ponieważ były z nim od zawsze.

Mam nadzieję, że artykuł pokazał Ci spore różnice w postrzeganiu świata przez różne pokolenia. Mam nadzieję, że ułatwi Ci to zrozumienie starszych/młodszych osób, których czasem trudno zrozumieć.

Zobacz również: