Słowa, które za chwilę przeczytasz, padły z ust mordercy i psychopaty. W kontekście jego pracy te słowa zabrzmią okrutnie i brutalnie. W kontekście życia normalnych ludzi będą wyzwalające. Gotowy?

Your problem is you spent your whole life thinking there are rules. There aren’t. (Twój problem polega na tym, że całe swoje życie sądzisz, iż są jakieś zasady. Nie ma.)

Fargo

Niby proste. Niby nic, ale w tym, krótkim cytacie zawarta jest istota kreatywności i wolności.

Myślisz, że jesteś wolny?

A więc myślisz, że jesteś wolny? Przeczytaj poniższe zdania i zastanów się ile w nich prawdy o Tobie.

  • Kiedy słyszysz komplement jest Ci miło.
  • Kiedy słyszysz obrazę, czujesz złość/wstyd.
  • Kiedy dostajesz to czego chcesz, jesteś zadowolony.
  • Kiedy nie dostajesz czego chcesz, nie jesteś zadowolony.
  • Kiedy ktoś Ci pomaga, chcesz się odwdzięczyć.
  • Kiedy ktoś ciągle od Ciebie czegoś wymaga, nie dając nic w zamian uważasz, że to niesprawiedliwe.

Niby to normalne ludzkie zachowania oraz reakcje. Owszem. Z drugiej strony są to sznureczki, za które wystarczy odpowiednio pociągać, aby kontrolować Cię jak marionetką. Nie ma na to silnych. Każdy normalny człowiek w pewnym stopniu działa przez większość czasu odruchowo, zgodnie z jakimiś zasadami. W artykule Myślowe robactwo napisałem więcej o tym, dlaczego ludzie właśnie tacy są.

Prawdziwa wolność

Na świecie jest mnóstwo zasad, które wymyślili ludzie. Niektóre z nich stanowią prawo, którego łamanie kończy się źle. Prawa nie należy łamać, ale nikt nie broni Ci łamać wszelkich innych zasad. Jeśli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone.

Niektórzy mówią, aby wybaczać nie raz, nie dwa, ale 77 razy. Niektórzy twierdzą, że lepiej jest być owcą niż wilkiem. Takie zachowanie przeczy wszelkiej logice i jest totalnie nieintuicyjne, a jednak mędrcy dostrzegają w nim sens.

Nie musisz się uczyć. Nie musisz pracować. Nie musisz być lubiany. Nie musisz się słuchać. Nie musisz oszczędzać. Nie musisz ćwiczyć. Nie musisz postępować tak jak wypada. Nie musisz szanować tradycji. Nie musisz być miły. Nie musisz mieć drugiej połówki. Nie musisz kierować się rozsądkiem. Nie musisz kierować się sercem. Nie musisz… (tutaj wstaw to co Ci się wydaje, że musisz).

Niech Ci się nie wydaje, że są jakieś zasady. Nie ma.

Nie musisz, ale czy nie chcesz?

Nie musisz, ale czy nie warto?

W artykule 7 najczęstszych przekonań, które przeceniamy napisałem, że ludzie nie doceniają dobrze zaprojektowanych ograniczeń. Zasady są dobre, ale to Ty powinieneś je mieć pod kontrolą.

Mam problem

Jeśli masz problem, usiądź w cichym pomieszczeniu. Wyłącz komputer i telefon. Rozluźnij się, zacznij myśleć i pamiętaj – nie ma żadnych zasad.

PS. Nie łam prawa i nie niszcz życia! :)

 

Zobacz również: