Dlaczego ludzie nie pytają innych o zdanie?

Po pierwsze dlatego, że wstydzą się przyznać do tego, że czegoś nie wiedzą. Możemy to szczególnie zaobserwować w polskich szkołach, gdzie uczniowie boją się pytać, ponieważ sądzą, że wszystko już powinni wiedzieć.

Większość nauczycieli tworzy suchą atmosferę nauki, pozbawioną jakiejkolwiek ciekawości. Nie zachęcają do samodzielnego myślenia i eksplorowania tematu. Co gorsza często uczniowie, którzy czegoś niewiedzą, są publicznie wyśmiewani i karani przez swoich niesamowicie zdolnych nauczycieli.

Potem dorośli, którzy kiedyś byli uczniami, boją się pytać innych, ponieważ sądzą, że narobią sobie wstydu. Sądzą, że zostaną wyśmiani i wyszydzeni. Maja wewnętrzną blokadę przed pokazaniem swojej niewiedzy.

Jest jednak jeszcze jeden powód – ludzie kochają mieć rację i panicznie boją się ją utracić. Życie jednak uczy pokory i prędzej czy później ludzie przestają być najmądrzejsi. Wolą zapytać niż później żałować.

Nigdy nie sprawdzaj głębokości rzeki dwiema nogami.

Wystarczy poczekać, inwestując na początku nawet małą kwotę. Wystarczy przyjrzeć się całemu przedsięwzięciu. Takie podejście uchroni Cię od potężnych strat.

Zwłaszcza młodzi pragną się szybko wzbogacić i osiągać duże zyski. Kierują się mechanizmami psychologicznymi, które są z premedytacją wykorzystywane przez innych, aby robić biznes. Największym zagrożeniem nie jest utrata pieniędzy, ale szybkie i łatwe wzbogacenie się, ponieważ właśnie to uzależnia.

Zobacz również: