Sposobów jest wiele, zależą one od tego: w jakiej branży działasz lub chcesz zacząć działać, czy to Twoja pierwsza firma, czy kolejna, w jakim stopniu Twój pomysł jest innowacyjny, jaki rząd wielkości przychodów w przybliżeniu będzie generować Twoja firma, etc.

Zacznijmy od początku. Jeśli zaczynasz przygodę z własną firmą, masz świetny pomysł, to często nie masz wystarczających pieniędzy na jego realizacje. Przed rozpoczęciem poszukiwań upragnionego kapitału na start powinieneś zadać sobie fundamentalne pytania: czy jesteś gotowy na podjęcie zobowiązania (zazwyczaj dotyczącego dużej sumy), czy jesteś gotowy wyjść ze swojej strefy komfortu, czy jest gotowy zaryzykować swoje najcenniejsze aktywa (czyli swój czas oraz swoje własne pieniądze) zdając sobie sprawę, że jeśli Ci się nie powiedzie, możesz zostać w najlepszym przypadku z pustymi rękami, o ile nie z długami.

Jeżeli na powyższe pytania odpowiedziałeś "tak", to jedziemy dalej! Poniżej podaję sposoby na zdobycie pieniędzy na Twoją firmę.

1) Zacznij od siebie - biznes zawsze wiąże się z ryzykiem, dojrzały biznes umie właściwie zmierzyć i ocenić, czy takie ryzyko można podjąć i warto podjąć. Poszukaj pieniędzy w swoich oszczędnościach, sprzedaj nie przydatne przedmioty, pokaż swoim potencjalnym inwestorom, że jesteś zaangażowany w swój biznes w 100%, czyli również finansowo.

2) Friends & fools - w świecie start up'ów obrazowo nazywana grupa najbliższych Ci osób. Poproś o pomoc swoją rodzinę, przyjaciół, znajomych lub osób, które gotowe są zaryzykować swoimi własnymi pieniędzmi, bo widzą potencjał w Tobie lub Twoim pomyśle (najlepiej, jeśli widzą potencjał w obu kwestiach;).

3) Fundusze inwestycyjne oraz Aniołowie Biznesu - na pewno słyszałeś kiedyś o prywatnych, majętnych inwestorach, którzy zgromadzeni poprzez fundusze lub samodzielnie gotowi są zainwestować w ryzykowany pomysł, ale o wysokiej stopie zwrotu. Aniołowie Biznesu, to najczęściej osoby, z dużym doświadczeniem, którym udało się już dorobić, więc mogą sobie pozwolić, aby swoje nadwyżki zainwestować w bardzo ryzykowne przedsięwzięcia. Takiego typu inwestor inwestuję w np. 10 biznesów, z czego tylko 1 tak naprawdę wypali, ale stopa zwrotu, której oczekuje, przebije z nawiązką pozostałe 9 nieudanych przedsięwzięć. Warto wspomnieć, że wsparcie od Anioła Biznesu, to nie tylko pieniądze, ale również ogromna wiedza, doświadczenie oraz sieć potrzebnych kontaktów. Prywatni inwestorzy najczęściej będą chcieli uzyskać, za oferowany przez nich wkład część udziałów w Twoich zyskach. Czasem zdarza się, że zainwestują w Twój biznes hybrydowo, czyli poprzez kombinacje pożyczki oraz partycypacji w przyszłych zyskach. Jeśli będziesz miał możliwość zaprezentowania się przed potencjalnym inwestorem warto, abyś się umiał do tego właściwie przygotować (będę o tym pisał w kolejnych wpisach). Przy negocjowaniu z funduszami uważaj szczególnie na zapisy we wszelkich umowach. Jeśli są dla Ciebie nie zrozumiałe lub nieczytelne zgłoś się do dobrego prawnika, ale do swojego prawnika, nie prawnika od funduszu. Oglądałeś film "Social Network"? Jeśli nie warto, abyś go obejrzał, to będziesz wiedział doskonale, o czym piszę. Wiele osób nie czyta dokładnie umów, które daje się im do podpisania i w efekcie zostają ze szczątkowymi udziałami lub nawet pustymi rękami...

4) Dofinansowanie od UE - Jest to bardzo zmienna i liczna grupa różnego rodzaju dotacji, pożyczek, dofinansowania, etc. Pieniądze pochodzą przede wszystkim z UE, część od rządu i samorządów. Szczególnie popularne programy to:

dofinansowanie na pierwszy biznes z PUP (Powiatowy Urząd Pracy) do 20 tys zł. (zainteresowanym polecam zasięgnąć informacji, w konkretnym PUP dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy);
programy Kapitał Ludzki na pierwszy biznes do 40 tys zł (aktualnie już praktycznie na wyczerpaniu);
pożyczki, częściowe dotacje na konkretny cel inwestycyjny typu PO 8.1 lub PO 8.2 (np. poprawa środowiska, nowe technologie, etc.)
Najczęściej szanse na uzyskanie dotacji mają osoby, które świetnie przygotują wniosek i spełnią, jak najwięcej kryteriów przewidzianych przez konkretne programy. Są na rynku specjalne firmy, które istnieją tylko po to, aby tworzyć na zamówienie takie wnioski. Pobierają one zazwyczaj konkretna kwotę z góry, za napisanie wniosku oraz prowizje od uzyskanej kwoty wsparcia. Zainteresowanym przedsiębiorcom polecam zgłoszenie się właśnie do ww. firm i opisanie im na jaki konkretnie cel potrzebne są pieniądze. Moim zdaniem warto zaoszczędzić swój czas na przeszukiwanie dostępnych ofert i próbę stworzenia skomplikowanych wniosków, lepiej zostawić, to osobom mającym na tym polu doświadczenie.

5) Kredyty i pożyczki od banków - Banki podchodzą bardzo ostrożnie do tematu i firmą, które działają na rynku mniej niż 1-2 lata, w ogóle nie chcą przyznawać kredytów. Natomiast jeśli istniejesz na rynku dłużej niż 2 lata, wykazujesz w miarę stały i stabilny przychód (najlepiej jeszcze do tego generujesz zysk) i działasz w zyskownej i stabilnej branży, to jesteś idealnym partnerem do rozmowy z bankiem. Pamiętaj, że banki w naszym kraju mają uprzywilejowaną pozycję w stosunku do innych przedsiębiorstw. W celu zabezpieczania kredytów podsuwają kredytobiorcom do podpisania szereg weksli, poręczeń, Bankowy Tytuł Egzekucyjny (BTE, który już od przyszłego roku ma przestać obowiązywać), notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji, etc. Jednak jeśli uda się Tobie wypracować stałe i obustronnie owocne relacje z bankiem, który zorientuje się, że jesteś poważnym partnerem, to wtedy zdobycie pieniędzy na kolejne inwestycje, pomysły lub działalność obrotową będzie znacznie łatwiejsze.

6) Pożyczki społecznościowe dla firm - idea social lending zaczęła się od takich pożyczek, w których pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy byli osobami fizycznymi, a pożyczki były udzielane poprzez serwisy internetowe bez żadnego pośrednictwa tradycyjnych instytucji finansowych. Pierwszy serwis social lending "Zopa" został założony w Wielkiej Brytanii. W Polsce działa już kilka takich serwisów. Najpopularniejszym jest Kokos.pl, który oferuje również społecznościowe wymiany walut. Aktualnie wiele z serwisów social lending (m.in. właśnie Kokos) oferuje możliwości, w których zarówno pożyczkobiorcą, jak i pożyczkodawcą może być przedsiębiorca. Serwis, który oferuje pożyczki tylko dla przedsiębiorców to Capitalclub.pl, gdzie oferowane są pożyczki społeczne dla firm, na konkretny cel, np. na wyposażenie gabinetu lekarskiego lub kampanie reklamową przychodni.

7) Crowdfunding - idea crowdfunding powstała w latach 90-tych w USA. Wywodzi się ona od zbiórek ulicznych. Wraz z rozwojem Internetu powstały platformy internetowe, które informują o zbiórce pieniędzy na pewien określony cel, jak np. nagranie nowego albumu muzycznego, uruchomienie produkcji nowej linii drukarek 3D, etc. Użytkownik w zamian za przekazanie pewnego małego datku na dany projekt otrzymuje małe wynagrodzenie, np. część udziałów, nagrodę, gadżet firmowy, etc. Crowdfunding nadaje się idealnie dla artystów chcących stworzyć nowe dzieło (produkt), przedsiębiorców, którzy szukają wsparcia finansowego na uruchomienie produkcji produktu, który pomoże rozwiązać ogólnospołeczny problem lub uprościć życie wielu osobom. Największy i najbardziej popularny serwis międzynarodowy, na dzień publikcji tego wpisu, to aktualnie Kickstarter. Jego odpowiednik w Polsce, to Crowdfunding.pl

Mam nadzieje, że nakierowałem Cię na pewne formy wsparcia, które okażą się dla Ciebie przydatne. Jeśli znasz inne sposoby na zdobycie pieniędzy na swój biznes lub masz cenne doświadczenie w zdobywaniu środków na Twój pomysł, koniecznie o tym napisz w komentarzu!

Artukuł pochodzi z bloga: http://www.blogofirmie.pl/skad-pieniadze-na-biznes/