Oferty banków (konta oszczędnościowe) i skarbu państwa (obligacje) oraz przepisy Komisji Nadzoru Finansowego gwarantują Ci – w zasadzie - nominalne zachowanie wartości depozytu . Masz bezpieczeństwo, utrzymujesz realną wartość na tym samym poziomie, ale nie masz zysku. Więc co robić?

Odwrotnością bezpieczeństwa – w sensie finansowym – jest ryzyko. Każda działalność gospodarcza obarczona jest ryzykiem. Każda decyzja biznesowa obarczona jest ryzykiem. Każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Dlatego inwestorzy i osoby zajmujące się biznesem oczekują czegoś więcej niż zachowania posiadanych pieniędzy. Chcą je pomnażać!

Jeżeli włożysz swoje oszczędności do banku, to trzymasz je na 2-3 procent. Jeżeli udasz się do banku po kredyt , to będzie on oprocentowany na 6-8%. Czego może więc oczekiwać inwestor czy właściciel firmy?

Na pewno zwrotu ze swojej inwestycji większej niż ww procenty. Powiedzmy, nie mniej niż 15%. I te 10 procent więcej (lub więcej) niż procent od lokaty to premia za ponoszone ryzyko!

Jeżeli inwestujesz, to nikt nie zagwarantuje Ci zysku na poziomie 15% (o tym przekonało się choćby tysiące „inwestorów” w Amber Gold). Możesz nawet swoje pieniądze stracić. Ale masz w zamian szansę na premię za ponoszone ryzyko. Czyli realną stopę zysku, która pozwoli Ci powiększać posiadany kapitał.

I to jest esencja działalności gospodarczej. To jest także inteligencja finansowa.

Inwestować tak, aby minimalizować ryzyko. Oraz tak, aby maksymalizować zysk.

/Nie zajmuję się tu innym istotnym elementem procesu inwestycyjnego: czasem. Kryteria oceny wartości inwestycji zmieniają się wraz horyzontem czasowym, jakim jesteśmy zainteresowani/.

I absolutnie rozumiem, że mając 5 tysięcy złotych nie jest łatwo wymyślić dobry model inwestycyjny (choć nie jest to niemożliwe).

Ale całym naszym dalszym wieloodcinkowym przekazem chcemy PT Czytelników przekonać i wykazać, że uczciwe pomnażanie pieniędzy, to jedna droga z kilkoma imperatywami:

a) Można zacząć praktycznie od zera

b) Nie ma dróg na skróty (chyba że wygrasz w Lotto :)

c) Dobrze jest mieć dobre pomysły i nieco szczęścia

d) Konieczny jest przede wszystkim rozsądek, wiedza, a przede wszystkim finansowa inteligencja.